![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiZUXLGTEXia2YBXdILOwKYZzPqMKCCzHmhgVLNRlQbhQmBSokheGizDlQiZUGkDDqC9VlqsdpN8L-U43h873K3KqlAs5IaegoEP4XKW6WBy_VZd_fFPi9SZOHzWBe6i0nSXUZ8MCUBJqg/w400-h213/images+%25283%2529.jpg)
Δέν
είναι δυνατόν, αλλά και συμφέρον σου δεν είναι, να γίνονται όλα κατά τη
σκέψη σου, κατά την επιθυμία σου, κατά το θέλημά σου. Η σκέψη σου πολύ
συχνά είναι πλανεμένη, η επιθυμία σου εμπαθής, το θέλημά σου ολότελα
εγωιστικό.
Καί ο παντογνώστης Θεός φυσικά το γνωρίζει αυτό, έστω κι αν εσύ δεν το συνειδητοποιείς. Γι’ αυτό και δεν επιτρέπει να εκπληρώνονται πάντα οι επιθυμίες σου, για να μη βλαφθεί η ψυχή σου, ο πιό πολύτιμος θησαυρός που διαθέτεις. «Τί γάρ ωφελείται άνθρωπος εάν τον κόσμον όλον κερδήση, την δε ψυχήν αυτού ζημιωθή;» (Ματθ. 16. 26).
Άγιος Δημήτριος του Ροστώφ
Καί ο παντογνώστης Θεός φυσικά το γνωρίζει αυτό, έστω κι αν εσύ δεν το συνειδητοποιείς. Γι’ αυτό και δεν επιτρέπει να εκπληρώνονται πάντα οι επιθυμίες σου, για να μη βλαφθεί η ψυχή σου, ο πιό πολύτιμος θησαυρός που διαθέτεις. «Τί γάρ ωφελείται άνθρωπος εάν τον κόσμον όλον κερδήση, την δε ψυχήν αυτού ζημιωθή;» (Ματθ. 16. 26).
Άγιος Δημήτριος του Ροστώφ
Tags:
Νουθεσίες